Przyspieszone postępowanie układowe

Co możesz zyskać?


Zyskujesz ochro­nę ma­jąt­ku – co do zasady zakaz wszczynania nowych postępowań egzekucyjnych wobec dłużnika (postępowania wszczęte przed otwarciem postępowania zostają z mocy prawa zawieszone), co pozwala na zabezpieczenie rachunków bankowych i majątku niezbędnego do dalszego prowadzenia działalności gospodarczej, zakaz wypowiadania przez wierzycieli umów o podstawowym znaczeniu dla prowadzenia przedsiębiorstwa (umowy najmu, dzierżawy, umowy kredytu, umowy leasingu). Zaś co do po­stę­po­wa­ń egzekucyjnych do­ty­czą­cych wie­rzy­tel­no­ści nie­ob­ję­tych z mo­cy pra­wa ukła­dem (np. zabezpieczone hipoteką lub zastawem), to mo­gą one zostać za­wie­szo­ne na okres 3 mie­się­cy, a wie­rzy­ciel za­bez­pie­czo­ny rze­czo­wo na ma­jąt­ku dłuż­ni­ka mo­że po upły­wie te­go okre­su pro­wa­dzić egze­ku­cję wy­łącz­nie z przedmio­tu za­bez­pie­cze­nia. Nadal zachowujesz zarząd nad swoim majątkiem (w kluczowych kwestiach musisz uzyskiwać zgodę nadzorcy sądowego);
W określonych przypadkach istnieje możliwość objęcia układem również zobowiązań zabezpieczonych m.in. hipoteką, zastawem, bez zgody wierzyciela.
Zmiana terminów spłat swoich zobowiązań, który zostanie dostosowany do Twojej obecnej sytuacji finansowej.
W określonych przypadkach możesz uzyskać częściowe umorzenie kapitału oraz umorzenie odsetek w zakresie niezbędnym do uzyskania celu postępowania restrukturyzacyjnego.

Na czym polega przyspieszone postępowanie układowe?


Przyspieszone postępowanie układowe jest rodzajem postępowania restrukturyzacyjnego, które umożliwia dłużnikowi zawarcie układu z wierzycielami po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności w uproszczonym trybie. Może być ono prowadzone wobec dłużnika niewypłacalnego lub zagrożonego niewypłacalnością, tylko wtedy, kiedy suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem nie przekracza 15%. Ten rodzaj postępowania restrukturyzacyjnego charakteryzuje wiele uproszczeń, które mają na celu doprowadzenie do zawarcia układu w możliwie najkrótszym czasie – w założeniu około 2-3 miesięcy.
Wniosek o otwarcie przyspieszonego postępowanie układowego rozpoznawany jest przez sąd na posiedzeniu niejawnym, wyłącznie na podstawie dokumentów dołączonych do wniosku. Wydanie rozstrzygnięcia powinno nastąpić w terminie tygodnia od dnia złożenia wniosku.
Wydając postanowienie o otwarciu przyspieszonego postępowania układowego sąd wyznacza nadzorcę sądowego, który zawiadamia wierzycieli o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego, oraz sporządza i przedkłada sędziemu-komisarzowi w terminie dwóch tygodni od dnia otwarcia postępowania: plan restrukturyzacyjny, spis wierzytelności, oraz spis wierzytelności spornych.
Otwarcie przyspieszonego postępowania układowego co do zasady nie pozbawia dłużnika wykonywania zarządu nad przedsiębiorstwem, jednakże na dokonanie czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu konieczne będzie uzyskanie zgody nadzorcy sądowego. Przy spełnieniu określonych przesłanek (art. 239 ust. 1 p.r.) sąd może jednak z urzędu uchylić zarząd własny dłużnika i ustanowić zarządcę.