Układ w upadłości konsumenckiej

Konsumenci mają możliwość otwarcia postępowania o zawarcie układu na zgromadzeniu wierzycieli przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, czyli tzw. „układu konsumenckiego”.

 

 

Dla kogo układ konsumencki?


Układ konsumencki może stanowić korzystną alternatywę dla osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, która stała się niewypłacalna, ale jej aktualne przychody np. z tytułu wynagrodzenia za pracę pozwalają przyjąć, że ma szansę spłacić swoje zobowiązania poprzez zawarcie układu z wierzycielami bez konieczności przeprowadzenia likwidacji majątku, tak jak w przypadku upadłości konsumenckiej.
Układ zawierany jest na okres nieprzekraczający pięciu lat. Okres ma ten zapewnić dłużnikowi realne szanse na wyjście ze stanu zadłużenia i stanowić alternatywę dla ogłoszenia upadłości.
Wraz z otwarciem postępowania o układ konsumencki powstają określone skutki prawne. Do najważniejszych można zaliczyć zawieszenie postępowań egzekucyjnych toczących się co do wierzytelności objętych układem przez okres trwania postępowania, jak również zakaz spłaty zobowiązań objętych układem.